Rakós teszt pontyokkal

fE botok mintái már több éve ott vannak készen a cég mintatermében és akit oda beengedtek, kézbe is vehette azokat, azonban el nem adták õket. Nekem sikerült két év alatt egy darabot ?kisírni" tõlük, melyet a HIT csarnokban be is mutattam. A botot nagy megelégedésemre sokat használtam.
A botok sorozatgyártását azért nem kezdték el, mert az áruk horror volt és most is az.. Ahhoz, hogy egy bot gyors, erõs, megbízható és mindemellett karcsú is legyen, a legjobb anyagból és a legmagasabb technológiával kell készíteni. Nos,gondolom az érdeklõdés a karcsú botok iránt egyre nõtt, és valami új technológiát is kitaláltak és nem utolsó sorban az olasz versenyeken is bevezették a 13 m-es bothosszt, így aztán nem maradt más hátra, gyártani kezdik a karcsú botokat.
Május végén kaptam kézbe az általam elképzelt rakós botok egy példányát, tesztelésre.

Tudni kell, hogy a cég 4 fajta karcsú rakóst készít. Egyik a csúcsmodell, amelyet én is használok. Az alatta lévõ bot árban közel hasonló, de paramétereiben sokkal gyengébb. A harmadik bot árban még a második botnál is lényegesen olcsóbb, még a második bottól is, azonban paramétereiben ahhoz hasonló. A negyedik bot paramétereiben  harmadik botnál sokkal gyengébb, árban azonban közel azonosak. Ezért úgy döntöttem, hogy a csúcsbotot és a harmadik botot fogom megrendelni. A két bot azonos szerszámon készül, tehát méretben teljesen azonosak. A cégnél tett látogatásaim során elmondtam a tapasztalatokon alapuló külön igényeimet a botokkal kapcsolatban és megrendeltem azokat. Október vége felé lesznek elérhetõk, méghozzá minõségükhöz, tudásukhoz képest igen baráti áron, mert a cégnek jelentõs mennyiségû TOP MIX terméket szállítok, így a barter miatt kedvezõbb árat tudok alkalmazni.

Ennyi bevezetõ után pedig nézzük a botot, amelyet mintaként, május végén kaptam és azóta is nagy megelégedéssel használok. Elõször csak finoman horgásztam vele, kis halakra, 0,8 - 0,9 mm-es gumival. Aztán beszéltem Robertoval, aki mondta, nyugodtan használjam nagy halakra is, mert a bot bírja és Francesco Casini egy firenzei versenyen 22-es zsinórral sok és nagy hallal nyert vele versenyt. Nos nekem sem kellett több, vékony gumi ki és rendesebb, emberibb gumi be majd irány pontyozni! Sikerült több pontyos versenyt nyerni vele, még éjszakaikat is, amikor pedig az ember még durvábban bánik a bottal.

Tehát megérett a bot a bemutatásra. A vízparton mutatom be, horgászat közben, hogy egy kis színt is vigyek a száraz leírásba, meg aztán a bot akciója is látszik fárasztás közben és hátha még hasznos tippeket is tudok adni.

 Tehát nézzük a botot!

A bot alapból 12,80 méter hosszú, melyhez egy 45 centis minitoldó jár. Ha a botból 20 centit visszavágunk, akkor a spiccben a lila PRESTON gumi (3,3 mm-es) könnyedén csúszkál. Visszavágás nélkül 3 mm körüli a spiccen a lyuk. A bot nyéltagja elõtti tagot kivéve, a helyébe a nyéltag beilleszthetõ, így a botot 11 méterben is a nyéltaggal használhatjuk, tehát ide nem kell mini toldó. A bot várható súlya: 850 gr lesz.

 A bottagok alsó végei woven carbon (keresztszál szövésû) erõsítést kaptak.

 A tagok felsõ, illeszkedõ részei is woven carbon erõsítésûek és emellett kopásálló réteget kaptak.A gerinchúrt nyilak jelzik.

 A nyéltag a könyöklõ hosszában is ilyen erõsítésû.

 A kopásálló réteg a tagok végein.

 Az igazi újdonság, a botátmérõ. Ez a mintabot, ez ?még" 44 mm -es, de a sorozat nyéltag átmérõje már 43 mm lesz.

Ismerve több cég jövõ évi új botjait, õk még inkább a 48, sõt 50 mm a nyélátmérõnél tartanak. A karcsúságnak a bot kezelésében mutatkoznak majd meg az igazi elõnyei. Természetesen a szélállósága is sokkal jobb, mint egy 48-as botnak.

A botok felülete abszolút tapadásmentes, még vizes bot esetén is.

 Most pedig rakjuk össze a botot!

Pontyos vízrõl lévén szó, amelyben nagyon sok a törpeharcsa is, csak a magokkal való etetés jöhet szóba.

 Az etetõcsészébe tejsavas erjesztésû Ponty-Mix kerül.

 A tejsavas erjesztésû magok a leghatásosabb ponty és amur csalik a meleg nyári vizekben. Ezek használatával a törpeharcsát is kizárjuk a fogott halak körébõl.

Az alapetetést csészével végzem. Jelentõs mennyiségû magot poharazok be, tudva, hogy a sok hal, amely majd rááll az etetésre, gyorsan fölporszívózza azt, különösen, ha van köztük nagy példány is. A 3 kilónyi mag bepoharazása után még csúzlival is körbelövöm az etetést, hogy a halak tudjanak szedegetni is. Az etetésen nem lehet azokat megfogni, mert ott annyian lesznek, hogy csak odébb lökik majd a horgot, legföljebb kívülrõl akadnak meg, ami pedig nem cél. A horgászatot is az etetés körül kell kezdeni, úgyis ott lesznek az elsõ kapások.

 A csésze 250 ml-es, tele maggal. Jól látható, a bot alig hajlik.

 Kapásra várva. A botb három tagjába sárga PRESTON csõgumi van szerelve. A gumi jelentõs súlya alig érzékelhetõ a boton.

Amíg az etetés beérik, bemutatom az általam használt eszközöket és a felszerelést. Csak hogy a meddõ vitát elkerüljük: szeretném hangsúlyozni, hogy korántsem biztos, hogy ezek a legjobbak, vagy csak ezekkel lehet halat fogni, de régóta használom ezeket a cuccokat és nálam bizonyítottak. Továbbá azt akarom bemutatni, ahogy én csinálom, nem azt ahogy kell.

Ma két különbözõ méretû gumit használok, egy finomabbat és egy erõsebbet. Mindkettõ PRESTON Hollo Elastic névre hallgat. Nagyon jó a nyúlásuk, nagyon hosszú az élettartamuk és gyártási technológiájuk révén kétrétegûek, a rétegek közt elhelyezkedõ ? kenõanyaggal", ami a felsõ rétegen átjõve keni a gumit. Ez a gyári szöveg, amit vagy elhiszünk, vagy nem... az viszont tény, hogy nem kopik el, nem szálkásodik ki és nem tapad a botba. Egy-egy gumival akár több szezont is végighorgászhatunk.

 A vékonyabb, sötétkék gumit Pulla Bunggal szereltem.

 Az általam használt két gumi tolómérõvel mérve.

Megjegyzem, hogy a kék gumi angol számozása: 15, a sárgáé pedig: 17. Hogy ez mit jelent, nem tudom, de nem is érdekel... a hozzászólók majd úgy is megmagyarázzák. A kék gumi 1-4 kilós halakhoz jó, a sárga 2 - 10 kilóig, tapasztalatom szerint. Egy csúcs rakós bothoz azért elég rendes gumiméretek, igaz?

Az úszó a CARPERIOR sorozatból való, önsúlyos pontyozó úszó. Két méretben szereltem, az egyik 0,05 gr-os, a másik 0,2 gr -os. A kisebbre nem kell súly, a csali súlya álltja be. Ha nincs áramlás, az a tökéletes úszó.

 A képen a 0,2 gr-os úszó van szerelve.

 A tálcámon az általam használt többi eszköz.

Fõzsinórnak a 18-22-es méreteket használom a STROFT ABR szériából. Elõkének a Power Line a nyerõ nálam, vagy a COLMIC Mimetix fluoro carbon, bár nem tudom, valóban nem látja-e a hal, de hiszek benne, hogy nem látja.

 Az általam pontyozni használt horgok szinte kizárólag PRESTON termékek.

A PRESTON horgoktól csak nagyon ritkán térek el. Ha finomabban kell horgászni, vagy match botozok, akkor használom még a Gamakatsu 2260 B horgot. Ez rakósra csak kis pontyokhoz és vékony gumihoz jó. Nagyobb terhelésnél, ha a hal koppra húzza a lila PR gumit, a horog kihajlik. Nagyobb  csalikhoz, éjszakai horgászathoz használom még az OWNER képen látható horgát is.

 Ólmozáshoz a PR STOTZ ólmát használom.

A Stotz ólom apró, pontosan méretre vágott stíl ólom. Elõnye, hogy nagy bevágása révén a vastagabb zsinórra is fel lehet tenni a leesés veszélye nélkül és elég puha ahhoz, hogy ne sértse meg a zsinórt, ami fontos lehet.

 Fontos a könnyû, nagy méretû etetõcsésze is.

Etetõcsészének ezt a 250 ml-es, igen könnyû, de erõs carbon etetõcsészét használom. Érdekessége, hogy gombócos etetésnél még a beleszorított gombóc is könnyen kiborítható belõle, nem tapad bele.

Ennyit a felszerelésrõl, most pedig kezdjünk horgászni. A horogra 2 szem kemény kukorica kerül, ugyanabból, amivel etettem. Azért kettõ, hogy valami megkülönböztesse az etetésre használt kukoricától.

 A 10-es méretû PR24-es, szakáll nélküli horgon két szem, a hegyénél átfûzött kemény kukorica a csali.

 Ez alatt a néhány perc alatt, amíg a felszerelésrõl beszéltünk, az etetés is beérett. A halak túrásukkal jelzik, hogy ízlik nekik a felkínált etetõanyag.

A horgászat kezdetén mindenképpen az etetés szélén kell kezdeni a horgászatot, bármilyen csábító is a sok túrás. Pont az etetésre rakva a csalit, csak beleúszásunk lesz és legföljebb oldalba akasztunk halat. A képen is látható, hogy a sok túrás mögé horgászok, ahol csak egy-egy buborék jelzi a táplálkozó halat.

 Az elsõ kapásra és akasztásra sem kell sokat várni. A két szem kukoricának nincs az a ponty, ami ellen tudna állni, ha ott van.

Az etetés mögé tett horgon felkínált csalinak nem tudott ellenállni a ponty és szépen fölszívta a csalit. A súly nélküli úszó nem keltett gyanút.
Bevágás után mindig komolyabban megemelem a botot és a halat, majd egy-két tagot azonnal hátratolok. Ezzel megmutatom, ki az úr a pályán, illetve nyerek 2-3 métert, ami még jó lehet, ha nagyobb testû a hal.

 A bevágástól a hal meglepõdik, viszonylag könnyû megemelni, még a nagyobb példányt is.

 Bár, mint késõbb kiderült, elég nagy példány akadt mindjárt elsõre a horogra, viszonylag könnyen tudtam irányítani. Érdemes a bot akcióját figyelni.

 A teljes bothosszon dolgoztatom még egy kicsit, hogy a botot figyelõk is tanulmányozhassák annak akcióját.

 Majd a botot top szettre bontva folytatom a fárasztást. A top szett elég erõs ahhoz, hogy akár két kézzel húzva is fáraszthassak vele.

 A hal keményen védekezik, de az erõs gumi legyõzi az ellenállását.

 Merítés elõtt, .....

... majd a merítõben....

... az elsõ, közel hatkilós tükrös.

Kezdésnek nem volt rossz, de vajon lesz-e folytatás, vagy nagyobb akad-e horogra?

A merítõhálóm erõs, nagy átmérõjû damilhálós merítõ fejbõl és erõs, elõl rövid tagra bontható rakós nyélbõl áll. A rövid tagra bontás segíti a hallal való kíméletes bánást és a horgászhelyen való könnyebb mozgást is.

 A merítõnyél bontása után könnyebben mozoghatunk horgászhelyünkön.

 A teszt elsõ hala ez a hibátlan, hat kiló körüli tükrös. Ki sem veszem a merítõbõl, úgy engedem vissza.

 Kapás-kapást követ, igen jól szórakozom, a halak kárára. Élvezem a bot nyújtotta rendkívül kellemes, könnyed horgászatot. Élvezem, hogy egy csúcs keszeges bot így bírja a nagytestû halakat is.

 Több, mint 10 darabot fogtam...

... búcsúzóul pedig ezt a három kilóst.

Igazából nem akarok összefoglalni semmit, minden ott van az írásban. Csak annyit jegyeznék meg, ha a csúcsmodell, ami nem igazán pontyozni való, ilyen jól bírja, akkor a másik bot bizonyára csúcsminõségû pontyos bot lesz.
Talán még egy fontos dolgot, a kérdéseket megelõzendõ: A botoknak még nincs nevük, de a csúcsmodell várható ára mini toldóval és egy plusz négy tagos top szettel, botzsákban 380 000 Ft körül lesz a másik pedig 180 000 Ft körül várható és versenyzésre is kiválóan alkalmas lesz.

Papp József

 

GINOP