A TOP MIX 2009 évi új termékeinek bemutatása - ISIS New ASTERX Match botok

Sokan nem hiszik el és sokan kérdezik is, mi az, hogy én tervezem a botokat és honnan értek hozzá? Nos elõször errõl ejtenék néhány szót.

Elõször is van egy elég komoly tapasztalatom, amelyet több, mint negyven év horgászata és 35 év versenyzése során szedtem össze. Nagyon sok emberrel, gyártóval, horgásszal fut össze az ember ennyi idõ alatt, nagyon sok véleményt, tapasztalatot szed össze. Ez már egy komoly alap, hogy tudjam, mi a jó, mi és hogy mûködik, mi kell ahhoz, hogy még jobb legyen.  
Azután az ember elmegy egy botgyárba, ott nagyon sokféle anyaggal, bottartozékkal, bottal találkozik, amelyekbõl, ha olyan a gyár, lehet jó botokat készíteni.

A nagy kereskedõ cégeknél a leggyakoribb formája a botvásárlásoknak, ha a képviselõ kiutazik a gyárhoz, ott eléraknak egy kazal botot, abból valamilyen szempontok alapján kiválogat magának egy csomót, megrendeli, ráteteti a címkéjét és ezzel el van intézve.

Van azonban más módja is a botok gyártatásának. Ha az ember bemegy egy ilyen gyárba és ott látják, hogy ért hozzá, van elképzelése, nagyon sok mindent el lehet érni, hiszen a gyárnak is érdeke, hogy egy-egy jó elképzelést átvegyen. Ilyenkor be lehet kapcsolódni a tervezésbe, új széria kialakításába. Ennek az a módja, hogy elõször is elmondom az elképzelésemet, ha találok hasonló botot, azon elmagyarázom. Ez alapján elkészül az elsõ minta. Azt megküldik, küldenek hozzá egy mûszaki rajzot, leírást, de ez általában még nem jó, különösen igaz ez a match botokra. Ilyenkor jön az, hogy még hol kellene erõsíteni, gyengíteni, hova kellene áthelyezni a gyûrûket, hol kell alakítani a karakterisztikán, hol törik legkönnyebben a bot stb. Ezt a rajzokon is bejelölöm, leírom és elkészíttettem a következõ mintát, ami általában már azt tükrözi, amit szeretnék. Ezután már csak nagyon kis korrekciók kellenek, hogy nekem megfeleljen a bot. A korábbi ASTERX L bot ötödszörre lett olyan, mint amit elképzeltem. Eddig ezt volt a legnehezebb.

A rajzon a New ASTERX M 3,90 bot véglegesítés elõtti verziója látható. A bot már majdnem megfelelt, már csak nagyon kis módosítások kellenek /néhány gyûrû méret, nyélhossz, nyélátmérõ/, amelyeket lilával írtam rá. Ilyen dokumentációt nem szoktam kiadni, most is csak azért, hogy bemutassak egyet, hogy is néz ki. Az ezt megelõzõk, amelyeken természetesen több információ van, gyártási titkok, azt hiszem mindenki megérti, hogy nem publikusak.

 A New ASTERX Match 3,90 M bot gyártási terve

Ennyi kis kitérõ után pedig térjünk rá a botok bemutatására.

A botsorozat négyféle erõsségû botot takar, az UL = ultra light /nagyon finom horgászathoz/, az L = light /finom horgászathoz/, az M = medium /közepes erõsségû horgászathoz, pontyozáshoz/ és a H = heavy /erõs horgászathoz, nagy úszókkal, nagy távolságra, nagy halakra/.

Az UL botok 3,60 és 3,90 m hosszban, az L botok 3,90 m, az M és H botok pedig 3,90 - 4,20 - 4,50 m hosszban kaphatók.

 A botsorozat négy tagja

Már a botok design -ja is magáért beszél. Természetesen ez is saját tervezés. Elképzelésemet Gy. Gábor barátom öntötte formába. Az acélkék bottesten, az ezüst háttéren lévõ fekete-piros színkombináció példátlanul elegánssá teszik a botot.

 A botok alapszíne az acélkék

A botok nyélkiképzése parafa és EVA anyag kombinációja, ahol egy kicsit figyelembe vettem az árat is. A match botoknál ez bevett összeállítás és mindenképpen olcsóbb a teljes parafa nyélnél, használati értéke pedig közel olyan jó. Bevallom, ez az egy pont, ahol figyeltem az árra, minden más, a bot anyaga, gyûrûzése stb. ártól függetlenül, a neki legmegfelelõbb anyagból készült.

A botok nyelének hossza és átmérõje alkalmazkodik a bothoz, tehát pl. egy 4,50 -es bot nyele hosszabb, mint egy 3,90 -é.

 A botok nyélkiképzése

Erõs, csavaros orsótartóval vannak szerelve, melynek zárása-nyitása a nyél elsõ részének elforgatásával történik.

 Az orsótartó kiképzése

Nagyon spéci horogtartó is van a boton. Azon kívül, hogy igen kis méretû és így nem zavarja a horgászatot, van egy különleges tulajdonsága, befelé peremezett. Ezáltal a horgot egyszerûbb, gyorsabb beakasztani, hiszen szinte bevezeti azt a helyére.

 A horogakasztó megfelelõen kis méretû.

 Látható a horogakasztó peremezése

A boton fölfelé haladva a feliratok találhatók, melyek minden szükséges információt megadnak.

 A bot éke a felirat

 A boton lévõ ISIS embléma jelzi, hogy ebbe a botcsaládba tartozik.

A botok nyéltagján, kivétel nélkül, magas minõségû, megfelelõen nagy, kéttalpas SIC gyûrûk vannak szerelve. A 3,90-es botoknál ez a gyûrû 12 mm-es, a hosszabbaknál 14 mm, illetve 16 mm-es. Ez a dobástávolság szempontjából lényeges.

 A nyéltagon kéttalpas SIC gyûrû foglal helyet

A középsõ tagoknál az alsó gyûrû szintén kéttalpas. A többi gyûrû az UL, L és M botoknál egytalpas, a H jelzésûeknél a nagyobb terhelhetõség miatt azonban kéttalpasak.

 Az UL, L és M botok egytalpas gyûrûi

 A Heavy botokon kéttalpas gyûrûk vannak a középsõ tagon is.

 A spiccgyûrûk mindegyik botnál oldaltámasszos, erõs gyûrûk.

Külön figyelmet érdemel a botok szép gyûrûkötése is, mely minden botnál fekete, bottípusonként változó díszítõ csíkkal.

A tagok csatlakozása a TOP MIX botoknál megszokott, általam legjobbnak vélt, álcsapos megoldású. Ennek a csatlakozásnak a legkisebb a meghibásodási lehetõsége és ez adja át a terhelést legegyenletesebben az alatta lévõ tagnak /jó tervezés esetén/.

 Az álcsapos megoldású csatlakozás

Ennyi lenne a száraz teszt. A botokat, mivel még csak most jöttek meg, élesben nem volt mód kipróbálni, azonban az UL bot csaknem végleges kialakítású mintáját meghorgásztuk, ahogy errõl egy korábbi írásban be is számoltam. Most egy kis ismétlés, az UL bottal Gyulai Feri horgászik, nem rendeltetés szerûen, de eredményesen, nagy pontyokra. Elsõsorban a bot akcióját kérem figyelni, a pontyok mellékesek.

 

.

 

.
.
.

 

 Sok sikert a botokhoz.

Papp József

GINOP