A rakósbotos horgászat iskolája - Rakósbotos pontyozás 1.

A tó azon részére telepedtem le, ahol korábban még nem horgásztam és elég kényelmesnek bizonyult ahhoz, hogy a rakóst könnyen hátra tolhassam.

A kisgyaláni tó.

Mikor szelektálni kell a halakat elsõsorban a Big Carp Selector etetõk valamelyikét használom. Ez függ az évszaktól, víztõl, fogható halaktól. Ilyenkor nyáron általános pontyozásnál elõszeretettel használom az XT41 etetõt a fent említett sorozatból, ezért most is arra esett a választásom. Tapasztalatom, hogy meleg víznél jól mûködik a tejsavas erjesztésû Ponty-mix, ezért abból is kevertem az etetõhöz. Az XT etetõk sok a szemes anyagot, magvakat, pelleteket képesek felvenni ezért különösen alkalmasak pontyhorgászathoz.

A mai menü: Big Carp Selector XT41 etetõ és tejsavas erjesztésû Ponty-mix.

Sok halra számítva, sok etetõt kevertem, ami 2 kg XT41 és 1 kg Ponty-mix keverékébõl állt.

Ez a legtöbb esetben biztosan mûködik, kicsi a tévesztés lehetõsége.

Az etetõt egy vödörben kevertem meg, egyszerûen kézzel, a Ponty-mix hozzáadásával.

Az etetõanyaghoz, a bekeverést követõen még majd kell vizet adni, mert a szemcsék felszívják a nedvességet. Ezért azt a szerelékek bemutatása után, etetés elõtt mégegyszer megnedvesítettem, majd gombócokat készítettem, szám szerint nyolcat. Négyet lazábbra, hogy dobáskor, vízre érésnél szétessen, négyet pedig keményebbre, hogy egészben érjen a fenékre. Ez utóbbiakat csészével raktam be.

Etetõgombócok full extra kivitelben.

Szívesen használom etetésre az Economic pelletet is.

Nagyon kedvelem pontyozásnál az Economic pelleteket is. Rakósbotos horgászatnál ezt mindig kézzel szórom be. Így viszonylag nagy területet tudok leetetni és így a horgászat helyszínén tudom tartani a halakat.

Miután elõkészítettem a horgászhelyemet és bekevertem az etetõt összeraktam a rakóst. Ugyan sok kész szerelékem van, de a bemutatás miatt készítettem kettõt.

A szerelék készítésének alapanyagai.

Elõszeretettel használom a Preston Power Line zsinórjait. Ugyan egy kicsit vastagabbak, mint, ami rajtuk van, de stabil, erõs, megbízható zsinórok.

Másik fontos kellék a lágy és központos ólom. A Stotz ólmok tudják ezt és a vastagabb zsinórokra is jól rányomhatók.

A horog pedig talán a legfontosabb. Csalitól, halmérettõl függõen választom ki a szerintem megfelelõt.

Saját pontyozó úszóim, melyek természetesen a Top Mix választékában hiánytalanul megtalálhatók.

Két új úszóm, a Blue Carp és a Red Carp úszó.

A pontyozáshoz a három top szettbe három féle gumit szereltem. Az utóbbi idõben, különösen amióta a karcsú rakósbotokat használom, elõtérbe helyeztem a jó minõségû tömör gumik használatát. Többször akartam gumi tesztet és összehasonlítást csinálni, de annyi gumitulajdonságot kellett volna figyelembe venni és összehasonlítani, hogy korrekt tesztet véleményem szerint nem lehet készíteni. De azt bizton állíthatom, hogy hasonló gumierõnél és guminyúlásnál (a nyúlás csak kevés guminál megfelelõ) a tömör guminak közel fele a súlya a csõgumihoz képest. Ez azért fontos, mert a nehéz gumi nagyon meghúz egy karcsú, könnyû rakóst. Csúcskategóriás botból könnyen csinál közepes, vagy még rosszabb botot.

A három féle gumit is csak az összehasonlítás miatt szereltem a top szettekbe.

Az egyik top 1,8 mm-es tömör gumit és pulla bungot kapott.

Fontos, hogy a spiccben a gumi könnyen és tapadásmentesen fusson.

Érdekes tapasztalatom az is, ha a halat lágyabb gumival akasztom meg, az nem vadul meg és viszonylag könnyen és nagy biztonsággal megfogható.

A másik topba 2,1 mm-es tömör gumi került.

Ennek a guminak is kiváló a nyúlása és a várható pontyméretnek is tökéletesen megfelel.

A Preston 15-ös erõsségû kék csõgumija is hasonló erõsségû, mint a 2,1 mm-es tömör, de nehezebb és a nyúlása is nagyobb. Kicsit tovább tart vele szákba terelni a halat.

A STR Tournament Carp rakósbõl kivettem a spiccet, így a Preston Hollo Bush pontosan ráillik.

A Preston gondosan ügyel, hogy a különbözõ színû gumikhoz azokkal megegyezõ színû gumicsatlakozó is legyen.

Kék gumihoz, kék csatlakozó.

Szereléket készítek

A szerelék összeállítását, elkészítését nehéz fotókon bemutatni, ezért javaslom megnézni a filmet.

Így szoktam összeállítani egy pontyos szereléket.

Ez pedig egy elõke a fûzött csalis horgászathoz.

A kész szereléket mindig gumicsatlakozóval csatlakoztatom a gumihoz.

Összességében készítettem:

?-          egy szereléket négy tagos top szetre, kidobós horgászathoz. Erre azért van szükség, mert a halak kívülröl közelítik meg az etetést és csak késõbb állnak rá arra. A kívülrõl érkezõ halakat az etetés mögül lehet elõször megfogni.

?-          egy szereléket a spicc alatti horgászathoz

?-          egy szereléket pedig szintén a spicc alatti hotgászathoz, de fûzött csalihoz.

Három szerelék gyakorlatilag le is fedi az igényeket. Természetesen lehetne még cifrázni, úszóméret stb. szerint, de most ezt semmi sem indokolta, hiszen a víz sem túl mély, szél és így komolyabb áramlás sincs.

A horgászat és az etetés megkezdése elõtt nagyon fontos a fenék pontos feltérképezése. Kittenberger Kálmán, a nagy Afrika vadász írta egyik könyvében, hogy ha van a szavannán egy fûcsomó, az oroszlán képes az mögé elbújni. Nos nagyjából ez van a pontyokkal is. Ha van egy kis gödör, akár csak néhány centis, a ponty képes beleállni. De ha van a parttal párhuzamosan egy kis törés, a ponty képes az mentén közlekedni és nem lép rá fel. Így aztán a mélységmérés igen fontos mozzanata az eredményes pontyozásnak.

Rakóssal nagyon precízen lehet a fenékalakulatokat feltérképezni. Itt is látszik, hogy egyik helyen, talán ha 3-4 centivel mélyebb a víz, vagyis gödör van. Mindenképpen ide kell az alapetetést betenni.

Az alapot szoktam dobni is, a hang az elején jó, késõbb azonban zavarja a pontyot.

Az alapetetés másik részét csészével és pontosan a bemért gödörbe teszem.

Jelen esetben az alapetetés 8 gombócból állt. Ebbõl négyet dobtam, négyet pedig a csészével tettem be. Ezt követõen Ponty-mix és Economic pellet is került az alapetetésre.

A Ponty-mixet csészével szoktam az etetésre tenni és nem egy helyre, de nem is nagy területre.

Az Economic pellet arra szolgál, hogy a környékben úszkáló pontyokat begyûjtse és az etetésre állítsa. Ezért ezt nagyobb területre szoktam szórni.

Pontyozásnál az etetést nem jó nagyon koncentrálni, mert ha rááll néhány ponty, akkor a többi már nem fér oda. Egymással lesznek elfoglalva és a csalinkat nem eszik meg, csak löködik. Ilyenkor van a sok testkapás. Ekkor csak az etetés mellett, annak környékén lehet kapásra bírni õket.

Etetést követõen az elsõ percek általában nyugodtan telnek. Mindenképpen célszerû a kidobóssal kezdeni. Az elsõ kapások mindig kintrõl jönnek. Én is mindig azzal kezdem, aztán az elsõ jelekre (túrások) rápróbálok az etetésre. Ha van rajta hal, ott maradok.

A horgászat elsõ percei általában szemlélõdéssel telnek.

Az etetés elõtt kezdtem a horgászatot.

Jól bevált STR Tournament Carp rakósom akcióra várva.

Az elsõ hal egy dévér, mely az etetés elõtt vette fel a felkínált csalit.

Ahogy mondtam is, az elsõ halakat mindenképpen az etetésre odaúszó halakból lehet megfogni. Most is így történt. Az elsõ érdeklõdõk dévérek voltak, melyek az etetés felé oldalogva vették fel az útközben talált horgomat.

A dévéreket a pontyok követték, hiszen õk sem buták, látták az etetésre húzó dévéreket és követték azokat. Így aztán a negyedik halam már a pontyok közül került ki.

Itt már ponty nyújtja a gumit.

A burvány is termetesebb halat ígér

Aztán meg is mutatja magát

Itt pedig már a kezemben az elsõ bajszos.

Miután már a többedik pontyot is megfogtam, néhány buborék jelezte, hogy az etetésen is megjelentek a halak. Természetesen azonnal váltottam és itt is a dévérek jelentkeztek elsõként. Pontyozásnál a nagyobb dévéreket nem lehet kiszûrni, mert ugyan azt a táplálékot fogyasztják, mint a ponty. Azonban ha az etetésre odaérkezik egy pontycsapat, simán elverik onnét a dévéreket. Odamennek, megízlelik az etetõt és ha ízlik nekik ott dagonyáznak rajta, amíg van mit enni. Ilyenkor kell aztán ráetetni és ott tartani õket.

Az elsõ etetésen fogott halak most is dévérek.

Folyik belõlük az etetõ, látható, hogy föleszik azt.

Aztán megszûnnek a dévérek és már ?csak" ponty jön.

Több csalit is próbáltam, de a kukorica-csonti kombináció hozta igazán a pontyokat.

A pontyokat még a csali fajtájával és méretével is ki lehet szelektálni a dévérek közül. Most is ez történt. Az XT41 kukorica és csonti kombináció hozta a legjobban a halat és csak a pontyokat.

Olyan szinten odaállt a ponty, hogy minden berakásra, a csali fenékre érését követõ 1-2 percen belül elhúzta azt.

1 és 3 kiló közötti méretben lehetett pontyot fogni.

A merítésnél a halkímélõ merítõt használtam, hiszen egy fénykép után a halak szabadon elúszhattak.

Itt is egy szép tõponty.

A tógazda határozott kérésére raktam el a halak egy részét, hogy a zsákmányról egy fotó készüljön.

Mintegy 20 kiló hal került a haltartóba.

A dévérekkel sem kellett ?szégyenkezni", némelyik hossza megközelítette a pontyokét.

A rakósbotos pontyozás elsõ részét ezzel befejeztük. A következõ részben más vizekre evezünk. A vizek jellege is más lesz és a fogható halak mérete is.

Végezetül pedig szeretném bemutatni a stábot, aki a filmjeimet készíti és sokmindent köszönhetek, köszönhetünk, nekik.

A rendezõ és az operatõr munkában, hiszen pontosan meg kell mutatni, mivel horgásztam.

Mint egy ?igazi" producer.

Az operatõr a ?titkokat" is elleste.

Elõször megijedtem, mikor a hóna alá vette a botomat, de aztán láttam, hogy csak a kezelést veszi filmre.

Papp József

 

GINOP