A váci DCM Tó.

A tóhoz legkönnyebben a régi kettes úton vagy a 2/A úton Budapestrõl kb. harminc perc alatt tudunk eljutni. A régi úton tó felé vezetõ irányt tábla is jelzi. A partra érve a gépkocsinkat a halõrház elõtti parkolóban tudjuk hagyni, ahol találkozót beszéltem meg Horvát Imrével, DCM H.E elnökével.

 

 

 

?- Szervusz Imre!  Ezernyi kérdéssel szeretnék hozzád fordulni. Kezdetnek meséld nekem, hogyan is jött létre ez a tó, és milyen létszámmal alakult meg az egyesület?

?- Szia Zoli! Üdvözöllek az egyesületünk vízén. (DCM Tó).

A Dunai Cement és Mészmû Horgászegyesületet elõdeink 1969-ben alapították, elsõdlegesen az akkori dolgozók. Mint a nevében is benne van, a Dunai Cement és Mészmû Váci Cementgyár támogatásával.
Legnagyobb problémájuk az volt, hogy nem volt az egyesületnek saját vízterülete.
Több felé próbálkoztunk, társszerzõdésekkel, stégek bérlésével, de mind ez csak 1993 oldódott meg.

Az akkori elnökünk vezetésével, - Dim Ferenc (+2001) - sikerült a mai vízterületünkhöz hozzájutni, a Dunai Kavicsüzemekkel megkötött szerzõdés útján. A Vác mellett mûködõ kavicsbányató nem bányászott vízterületét. (Akkor még csak 6 ha volt, ma már 9,5 ha vízterület a 2002-ig tartó kavicsbányászat miatt. Ez a végleges vízfelületünk. Átlagmélység 2-3m között változik.)
Azután 2003-tól pályázat útján elnyertük a vízterület halászati jogát. Majd mindezeknek betetõzéseként a tavalyi évben, 2008-ban a Dunai kavicsüzemek és a Duna Dráva Cement Kft Váci gyárával kötött szerzõdés után a földterület tulajdonjogát is megszereztük. Így elmondhatjuk, hogy egy nagy álom beteljesült.

?-          A bejáratnál a jegykiadás közben nézegettem a kapitális halakról készült képeket, és a telepítéseket felsoroló írásokat.  Errõl mit tudnál mondani az olvasóknak?

?-          Tavunkból az eltelt évek során sok szép méretes nemes halat és keszeget vihettek haza az idelátogató napijegyes horgászok is, és a saját egyesületi horgászaink is. A felnõtt napijegyes horgász 3 db méretkorlátozás alá esõ nemes halat, (ebbõl + 1db balint és 2 db másfajtát) valamint 3 kg egyéb halat tarthat meg, a háromezer forintos napijegy ellenében. Az ifi horgászok 1 500 Ft-ért naponta 2 db méretkorlátozás alá esõ nemes halat, ebbõl 1 balint és heti 3 kg egyéb halat tarthatnak meg. Gyermekhorgász a napijegyváltás után (500 Ft) felnõtt kísérettel, úszós készséggel 3 kg egyéb halat,- (keszeget),- foghat.
Tudjuk, hogy ezek az árak nem igazán kedvezõek a mai gazdasági helyzetben, de a beszerzési árak is emelkedtek, és a kis horgászvizekhez hasonlóan vagy nem tudunk évente csak egyszer-kétszer a tagság befizetésébõl telepíteni, vagy magasabb napijegy árakkal, de telepítünk, többé-kevésbé havi szinten.
Halainkat évek óta megbízható partnereinktõl, Posta János Tiszafüredi haltermelõtõl, míg a keszegeket az Óbuda szövetkezettõl is vásároljuk.
Ugyan vezetünk statisztikát a tavunkban behelyezett és kifogott halakról, de mivel úgy néz ki, hogy egyre inkább szaporodik a rablóhal állományunk, köztük a harcsa is, nem igazán pontosak az adataink a vízben levõ halállományról. Éves szinten betelepítésre kerülõ pontyállományunk Kb.100 q-ból a horgászok 75 - 80 %-át kifogják. Ezen a ?stabil" törzsállományunkat kb. 300 mázsa ponty és keszeg képzi.

A tóban élõ nagytestû pontyállomány védelmének érdekében a 2009.-es évben bevezetésre került az 55 centiméteres limit. Az e fölötti halakat a kíméletes horogszabadítás után vissza kell helyezni a vízbe. Illetve a 2009-es évben egy új jegy is megjelent a kínálatban. Az, aki egy összegben 25000 Ft-ot befizet, az 10 alkalomra szóló területi jegyet kap. (- a szerzõ megjegyzése: A következõ évre tervbe van véve a 'sporthorgász' jegy bevezetése is, errõl majd az egyesületi gyûlésen döntenek.)

 

 

 

?-          Mint minden tavon, nálatok is felmerül a vízminõség kérdése. Ha jól emlékszem, errõl is mintha láttam volna valamilyen papírt kifüggesztve.

- Igen, a vizünket, mint más vízgazdálkodó egyesület, mi is többször megvizsgáltatjuk halbiológiai szempontból a MOHOSZ laborban. Elõírás is, és nekünk is jó tudni, hogy mi történik a halállományunkkal és vizünk élõvilágával.
Esetlegesen a nyári melegben, vagy télen, ha jég van a vízen, mit kell tenni a vezetõségnek, az egyesületi tagságnak, hogy kár ne essen a halállományban. Elvégre a tagság is felelõsséggel bír a tavunkért.

 

?-          Egy ilyen létszámú és ennyire jól halasított tavon felmerül bennem a versenyek szervezésének lehetõsége. Ezzel hogy álltok?

?-          Tavunkon évente több versenyt is szervezünk. Elsõdlegesen a Tó nyitásával összefüggõen május végén megtartandó Dim Ferenc emlékversenyt, a Tó versenyt tartjuk, melyen az egyesület Tótagjai vehetnek részt. A DCM He. tagjainak versenyét szeptember elsõ hétvégéjén pont beszélgetésünk idején van folyamatban. Reméljük jó eredménnyel, jó fogásokkal fejezzük majd be a mai napot. Mindkét versenyre meghívjuk az egyesületnél horgászengedélyt váltott gyerekhorgászainkat is, ahol is minden részvevõ kisebb ajándékcsomagot kap. Az év végét a Vezetõk - segítõk versenyével zárjuk októberben. Ezeken kívül Pilán József versenyhorgászunk szervezésében áprilisban a meghívásos csapatverseny, a Becsei István emlékverseny, míg júliusban az Izzó Horgászszakosztály szervezésében bonyolódnak versenyek. Már Dim Ferenc szervezésében elkezdõdött, és az óta is minden évben, júniusban tartjuk a MSZOSZ - DCM HE Horgászversenyt, melyet idén már a DDC Kft Váci Gyár Szakszervezetével közösen, mint Szakszervezet - DCM HE versenyként szerveztünk meg. Mint láthatod elég zsúfolt a rendezvény sorozatunk. Ennek ellenére, ha esetleg igény van rá és meg is, tudunk egyezni idõben, és egyéb feltételekben, van rá lehetõség, hogy más is szervezzen nálunk versenyt. Volt már rá több példa is az évek folyamán. Tagjaink is tartottak már az elmúlt években születésnapi, vagy nyugdíjba vonulás alkalmából baráti körû összejöveteleket, versenyeket is tavunkon.

 

?-          Milyen távoli tervek vannak a tó fejlesztésérõl? (Pl. mosdók, wc-k, családosoknak valami, mászóka-hinta, egyéb, stb.)

- Elsõdleges most mindenkinek a Vízjogi üzemeltetés rendezése a tulajdoni viszony átalakulása után, mivel a túlsó part megnyitásának horgászhatóságának illetve az egész vízterület hasznosításának is feltétele.
Sajnos megint csak a bürokrácia útvesztõjében van az ügy egyelõre, Majd egy éve folyamatban van ismét az, amit annakidején 2002-ben a Dunai Kavicsüzemekkel már egyszer végigjártunk, de a végeredmény eltûnt a sok bába között, és a tulajdonos váltáskor derült mind ez ki.
Ha a fent említett engedély meglesz, a túlsó parton horgászbeállók készítése és azok megközelítése lesz a jövõbeni legfõbb teendõk egyike. Azon kívül természetesen a horgászni vágyók, akaróknak és családjaik részére is tovább építenénk, szépítenénk tavunk környezetét. Esõbeállók további készítése, és a meglévõ építmények rendben tartása is, fontos feladat a jövõben. Mint említetted a gyerekesekre is gondolunk és egy kisebb játszótér is van a tó területén, hintával, csúszdával, - bár az pont felújítás alatt van- pár autógumis ugrálóval. ( A szerzõ megjegyzése: A tónak egyébként saját honlapja is van, a http://www.dcmhorgaszto.extra.hu/. Itt mindenki naprakészen tájékozódhat a tóval kapcsolatos tudnivalókról.)

Nos, az elõbbi kérdésekbõl is láthattátok, hogy nem egy átlagos egyesületi vízen járunk.  Ha a puding próbája az evés, akkor a tavaké egy pár ?próba horgászat". Az elsõ alkalmakkor fogott nagytestû dévérek egy részét a közelmúltban megjelent Xtasy Dévéres cikkben már láthattátok. Ez alkalommal Imre útmutatói alapján elfoglaltuk az állásunk a nyerõnek vélt helyen. (Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az itteni halõrök a tóparton található parkolót is ellenõrzik idõnként, ezért itt (talán) nagyobb biztonságban van a gépkocsink, mint sok más vízterületen.)

Amíg én a felszereléseket állítottam össze, addig Attila összekeverte az etetõket.  Igyekeztünk nem vagyonokat összemixelgetni, és csak olyan dolgokkal feljavítani az etetõket, amik nem döntik romba egy átlagos horgász családi kasszáját.

Az én etetõanyagom:
2 kg Top Mix Xtasy Dévér
1 doboz konzerv kukorica
1-1,5 dl csonti
Kb. 0.5 kiló fõtt búza
Kb.1 marék Red Carp pellet
Kb.1 kiló barna lösz

Attila etetõanyaga:
2 kg Top Mix Xtasy V.I.P. Ponty
1 doboz konzerv kukorica
1-1,5 dl csonti
Kb. 0.5 kiló fõtt búza
Kb.1 kiló barna lösz (bár ez utóbbi vip-hez való keverése szerintem nem bizonyult a legjobb döntésnek)
Kb.1 marék Red Carp pellet

 

Ennek függvényében a felszereléseket is igyekeztünk úgy összeválogatni, hogy ne feltétlen csúcsminõségû darabokból álljanak.  Példának okáért az én általam a tesztre használt felszerelés: Egy STR UL, egy Team Matchbõl és egy feederbõl állt. Zsinórjaim: 0.14 és 0.18-as Maxima, a feederen pedig 0.20-as Stroft volt. Úszóknak a match botokra egy 6 grammos TM Sarkanda wagglert, és egy 2.5 grammos multicolor antennás Expert gyártmányút használtam. A feederre pedig ?sima", egy horgos gubancgátlós szereléket készíttettem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mivel a tó remek dévér állománnyal bír, ezért én elsõdlegesen azok kifogására koncentráltam. Attilát pedig ?számûztem" a másik etetésre, ahol ?parancsba" kapta a pontyok megfogását. Nos, ?hála" az erõs hidegfront betörésének és az erõsen süllyedõ légnyomásnak, ezt könnyebb volt kigondolni, mint végrehajtani.

A délelõtt folyamán fogott apróbb keszegeket, és két éppen, hogy méretes pontyot visszadobtunk, ?lesz itt nagyobb" felkiáltással. De nem lett, egy-egy olyan halunk volt, ami ráérzésre 5-6 kiló feletti volt, és a viszonylag ?könnyû" felszerelés miatt nem tudtunk megfogni õket, ellenben az alig tenyérnyi dévérek és apró pontyok folyamatosan rohamozták az etetésünket. Ezt az apróbb ?bakit" leszámítva jól éreztük magunkat, és bátran tudom ajánlani a tavat nektek, érdemes kilátogatnotok, és eltölteni itt pár kellemes órát.

Írta: Berényi Zoltán

Képek: DCM H.e. archívum, szerzõ és Vircsik Attila

GINOP