Igazolt távollét

 

Főként azoknak ajánlom ezeket a sorokat, akik most ismerkednek a feeder botos technika lágyabb, érzékenyebb műfajával. Ebben az írásban az általam használt „egybotos” szerelékeket szeretném megosztani veletek, melyeket főként keszeghorgászatnál alkalmazok. Azért nevezem egybotosnak, mert keszegezni egy bottal szoktam. Szerintem sokkal több kapást tudunk megfogni, ha csak egy botra koncentrálunk.
Mindegyik, az alábbiakban bemutatott szerelék egyszerű és pillanatok alatt elkészíthető, akár otthon, akár a vízparton. Nem kell hozzájuk ezer meg egy apróság. Ezekben a szerelékekben egy közös van: hiányzik belőlük a jól ismert tört, gubanc gátló cső. Sokan idegenkednek az elhagyásától, de egy kis gyakorlással nélküle is lehet gubancmentesen dobni.
 
Hozzávalók
 
Lássuk az elsőt!
Szükségünk van egy saroklemezes forgóra, egy gumiütköző gyöngyre és egy forgóra. Na és persze egy etetőkosárra.
Az elkészítés nagyon egyszerű. Ezt a szerelést a főzsinórra húzva szoktam elkészíteni. Ellenállás nélkül tud majd csúszni a főzsinór teljes hosszán. A saroklemezes forgó is egyfajta gubanc gátlóként funkcionál, de nem butítja a szereléket, mint a tört cső.
 
 
Fűzzük fel a saroklemezes forgót és a gumiütköző gyöngyöt
 
Kössünk fel egy forgót és akasszuk fel a kosarat
 
Ezt általában akkor alkalmazom, ha 100 cm-nél hosszabb előkét használok. Kis gyakorlással ez az előkehossz is gubanc nélkül dobható. Ennél a szereléknél nem használok match gyorskapcsos forgót, mert az előkét két részből készítem, így a toldás mindig a forgón marad, az előke pedig a toldás végfülébe van hurkolva.
Következő szerelék egy erőgumival kombinált szerelék.
Magáról az erőgumiról nem írnék, mert nem hiszem, hogy be kellene mutatni.
Ezen szerelék esetében az erőgumi kivédi a nagyobb kosarak használatánál a dévér jellegzetes fejrázásából adódó halvesztést, hiszen a nagy, vagy pedig a horogtól távollévő lengő tömeg könnyen kitépheti a horgot a dévér puha szájából. De jól jön a nagyobb dévérek és pontyok vékony előkével és kis horoggal való megfogásánál is.
Ennek az elkészítéséhez szükség van egy 10 cm-es erőgumi darabra, egy csúszó betétes forgókapocsra, gumiütközőre, és egy forgóra.
Elkészítés:
 
Az erőgumi egyik végére kössünk fel egy forgót...
 
... másik végére pedig egy végfület
 
 Ide jön majd az előke. Aki akar, akasszon bele egy karabinert az egyszerűbb előkecseréhez.
 
Főzsinórra fűzzük fel a csúszó karabinert és a gumiütközőt
 
Kössük fel a forgót
 
A kész szerelék
 
Csúszó betétes forgókapocsból érdemesebb jobb minőségűt választani, hiszen nagy igénybevételnek van kitéve dobáskor, amikor elindítjuk a kosarat. Gyengébb minőségűnél előfordulhat a törés vagy a kapocs kinyílása. Igazán bosszantó, ha egy filléres alkatrész miatt kiesünk a ritmusból.
A következő szerelékhez szükségünk van egy 60-70 cm-es zsinórdarabra. Ehhez vastagabb (0,25-0,28) zsinórt választok. Ennek a vastagságnak a gubancmentességben lesz majd szerepe.
 
Fűzzük fel a csúszó betétes forgókapcsot és a gumiütközőt
 
Hurkoljunk fel egy match gyorskapcsos forgót
 
Majd az így kapott két zsinórrészt...
 
... sodorjuk össze
 
Az összesodort fület rögzítsük egy nyolcas csomóval
 
Készen is van
 
Az összesodort fület érdemes hosszabbra kötni, mint a legnagyobb kosarunk hossza. Ezzel elkerülhető, hogy egy kisebb kosárhoz készített fül egy nagyobb kosár használatakor gubancot okozzon.
Hogy miért is kell ez? Az alapozó etetéshez egy nagyobb űrméretű kosarat használok. Itt még nem okozna problémát a rövid fül, mert nincs előke a szereléken. A horgászatot viszont egy kisebb kosárral kezdem. Ez így rendben is van addig, amíg fel nem pörögnek a kapások. Ott vannak a keszegek az etetésen és porszívózzák a kosztot, de a kis kosárral még a gyakori dobásokkal sem tudunk annyit bejuttatni, ami elég lenne a helyben tartásukhoz. Ilyenkor visszacserélem az alapozáshoz használt kosarat. A rövid fül már nem tartja el annyira az előkét és így nagyobb a gubanc esélye. Az elkészült szereléket létrán tárolom.
Soron következő szereléket picker boton is előszeretettel használom. Ennek a szereléknek az a különlegessége, hogy menet közben is lehet állítani az előke hosszát, anélkül, hogy cserélnénk azt. Elkészíthetjük a főzsinórra vagy egy külön zsinórdarabra is. Az utóbbiból létrán tárolva akár többet is magunkkal vihetünk. Ha zsinórdarabra készítjük el, ne használjunk vastagabbat, mint a főzsinórunk!
 
Fűzzünk fel egy gumiütközőt, egy forgókapcsot és 4 db gumiütközőt
 
Kössük fel a match gyorskapcsos forgót és készen is van
 
A 4 db gumiütközőnek két funkciója is van: az egyik, hogy mini gubanc gátlóként működnek, a másik pedig, hogy tudjuk majd fokozatmentesen állítani az előke hosszát. Annyi csak a dolgunk, hogy a kívánt távolságba húzzuk az ütközőket a gyorskapcsos forgótól. Igaz, így lesz egy mini forgó az „előkénkben”, de annyira minimális a súlya, hogy a halat nem fogja zavarni.
A 3-4 db ütköző pedig együttesen megtart egy nagyobb kosarat is anélkül, hogy elállítódna a beállított előkehossz.
Egy gondolat erejéig még rátérnék a felső ütközőre. Aki akarja, el is hagyhatja, de szerintem jól jön a kosár csúszási hosszának állíthatósága. Ha finnyásan eszik a hal, messzebb húzom, ha agresszíven, közelebb húzom. Ez főleg bodorka fogásánál jön jól.
Következő szerelék a nagy kedvencem. Évekkel ezelőtt, amikor először olvastam erről a szerelékről, én is idegenkedtem tőle. Van egy-két buktatója, de ha szánunk némi időt a gyakorlására, egy „halálos” fegyver lesz a birtokunkban. Az esetek többségében ezt használom, de csak feederen. Pickerhez szerintem nem jó. Érdekessége, hogy a kapás első fázisa mindig elhúzós kapás. Még akkor is, ha felénk úszik a hal. De ez csak addig tart, amíg el nem mozdítja a kosarat. De aki eddig nem vágott be, az elaludta a kapást.
Nézzük az elkészítést! Kétféleképpen szoktam készíteni, de csak egy apró különbség van, így azt majd csak képen mutatom be. Ezt is egy vastagabb (0,28 mm) zsinórból készítem. A vastagságnak ezúttal is a gubancmentességben van szerepe.
 
Zsinórra fűzzük fel a csúszó betétes forgókapcsot
 
Kössünk egy nagyméretű fület (25 cm)
 
Készítsünk egy aszimmetrikus fület úgy, hogy a fül hosszabbik részén csússzon a kosár Ezt úgy szoktam megkötni, hogy az így kapott alsó fül legalább 10 cm hosszú legyen.
 
 
Ide kerül majd az előke. Van, aki csak belehurkolja. Én ide is használok gyorskapcsos forgót. Hamarabb rászánja magát az ember az előkecserére, ha nem kell vele sokat bíbelődni.
 
 
 
Nincs más hátra mit levágni úgy, hogy az egész szerelék 50-60 cm hosszú legyen. Végére kössünk egy végfület. Itt tudjuk majd felhurkolni a főzsinórra.
Másik mód, amikor a kosaras fülbe még beiktatok egy gumiütközőt.
 
 
Ezzel az ütközővel lehet állítani a kosár csúszásának hosszát. Ez akkor jön jól, amikor sok az „ejtős” kapás. Ilyenkor közelebb húzom. És itt jön a szerelék egyik buktatója! Ha hosszan tud csúszni a kosár, nem fogjuk utolérni a halat. Ezért nem jó hozzá a rövid picker. Túl hosszú lenne a bevágás útja, és bizonytalan lenne az akasztás. Na meg nem kardozni megyünk a vízpartra! A másik buktató az előke hossza. Probléma ugyanaz, mint az előzőnél: az „ejtés”. Az ideális hossz szerintem 40 és 70 cm között van. Persze van, amikor hosszabbat kell használni, ilyenkor jön a kardozás. Ezt leszámítva egy remek szerelék.
A kosarakról még nem esett szó. Hobbi horgászatnál nem kell túlmisztifikálni. Ezekhez a szerelékekhez a hálós kosarak illenek. Minden horgászboltban kapható ilyen-olyan fajta. Amióta piacra dobták, a Deáky hálós kosarait használom. Strapabíróak, ha nem veszítünk szereléket vagy nem lépünk rá, több szezont is kibírnak. Másik nagy előnyük, hogy cserélhető súlyúak, így könnyedén igazodhatunk az adott helyzethez. De egy hagyományos kosár is tökéletesen megfelel.
 
 
Remélem, eredményesen fogjátok használni ezeket a szerelékeket és sok szép keszeges élménnyel lesztek gazdagabbak. Halak nem alszanak téli álmot, így hát irány a vízpart! Görbüljön!
 
Top Mix – Mindig Mindenkor
 
Írta: Dávid Szabolcs
Fotó: Decsi István

 

GINOP