Receptklub 3.

Az etetõanyagok ízvilágát kettõ csoportra osztom. Sós és édes. Hogy melyik etetõanyag sós és melyik édes, nagyon egyszerû megállapítani. Meg kell kóstolni. A TopMix etetõanyagok döntõ többségében, a használt ízfokozó miatt, sós, illetve sós-édes ízhatással találkozhatunk. Saját keverékeim elkészítésénél arra törekszem, hogy a sós és édes íz egyenlõ arányban fellelhetõ legyen. Kivételt képez ez alól a hideg víz, amikor kizárólag édes etetõanyagokat alkalmazok, illetve az õsz, amikor kifejezetten csak nagytestû halakra horgászok folyóvízen, ekkor pedig a sós etetõanyagokat részesítem elõnyben.

Állíthatjuk, hogy a folyóvízi etetõanyagokban a sós jelleg dominál. Véleményem szerint azonban nem minden esetben indokolt a sós ízhatás. Sok kísérletezés után kijelenthetem, hogy keszeghorgászatnál - fõképpen dévér esetében - az édes etetõanyagok jobbnak bizonyultak, mint a sósak. A paduc, márna, jász horgászatához mégis a sós etetõanyagokat javaslom, hiszen ezeknek a halaknak ez jobban fekszik. Természetesen ezek csak általános megfigyelések, törvényszerûségek nincsenek.

A folyóvízi horgászataim elsõ számú csalija és adalékanyaga a kenyér. Rengeteg formában lehet alkalmazni, felhasználhatósága rendkívül sokrétû. Nálam sose marad ki az etetõanyagból. Áztatott formában adagolom a száraz etetõanyaghoz, melynek folyamatát képekben illusztrálom.

Fontos megjegyezni, hogy nem mindegyik etetõanyaghoz jó kenyeret adagolni, hiszen annak állagát és összetételét merõben el tudja rontani. Ez elsõsorban a keszeges etetõanyagokra igaz, ahol magas a ragasztó hatású lisztek aránya. A sok kenyér hatására etetõanyagunk túlzottan csirizes, ragadós lesz és nem úgy fog a vízben viselkedni, ahogyan kellene.

 A száraz kenyeret felöntöm bõségesen vízzel és hagyom addig, amíg teljesen át nem ázik. Nem gond, ha a kenyerünk száraz vagy több napos, a lényeg, hogy ne legyen penészes. Ehhez én sima csapvizet használok.

 Az átázott kenyérbõl kinyomkodom a vizet. A kenyérgombócokat áttöröm rostán, így nem lesznek nagy kenyér darabok az etetõanyagban. (Száraz etetõanyaghoz töröm hozzá).

 A folyékony aromát ekkor is hozzáadhatjuk etetõanyagunkhoz. Egy kevéske aroma a kenyérre és lehet is beletörni az etetõanyagba. Alkalmazása jó, mert egyenletesen fog elkeveredni az etetõanyagunkban.

 A száraz etetõanyaghoz hozzátörtem a kenyeret, jöhet a keverés.

 Az eredmény elõször egy csomós etetõanyag, amit hagyjunk egy kicsit állni, majd ha száraznak tûnik, adjunk hozzá egy kevéske vizet.

 A kész etetõanyagot áttörjük még egyszer a rostán és ismét egy másfajta állagú etetõt kapunk. Nincsen benne csomó, egy nyomásra tapad és a vízben gyorsan dolgozik. Az áztatott kenyér sokat dob az etetõanyag tapadásán, ezért nyugodtan használhatunk nagyobb mennyiségben magokat és élõ anyagot egyaránt.

 Úgy látszik, szerinte is jól sikerült az etetõanyag.

Sokszor esik szó a magok felhasználásáról. Ezek alkalmazása folyóvízen is nagyon jó szelektáló hatású. A felsorolásban olvasható, hogy melyik mag mely halfajokat vonzza.

Kendermag: márna, paduc
Búza: jászkeszeg, karikakeszeg, paduc
Kukorica: nagy dévér, ponty, amur.

Sok horgásztársam nem vásárol semmilyenfajta etetõanyagot, mert saját maguk készítik el odahaza a keveréküket. Hogy ez költségkímélõ módszer-e, azt mindenki döntse el magában. Az tény, hogy egyes adalékanyagok igen olcsón beszerezhetõk, de némelyik jobb adalékanyag így is nagyobb összegbe kerül. Ha mégis házi recept elkészítésére adjuk a fejünket, fontos megjegyezni, hogy ne kutyuljunk össze-vissza mindent. Én a pörköltes jellegû etetõanyagot javaslom elkészíteni, hiszen ennek kivitelezése nem igényel semmilyen különleges aromát és elmondható, hogy minden hal ismeri. Van ismerõsöm, aki már 8-10 éve a saját receptjét használja versenyeken, és nem egyszer ver rá a drágábbnál-drágább etetõanyaggal horgászókra. Szerintem az egyik leglényegesebb dolog, hogy higgyünk az etetõanyagunkban, annak fogósságában. Ha több éven keresztül egy etetõanyagot, vagy receptet használunk, idõvel már csukott szemmel is megmondjuk, mennyi víz kell hozzá, és mikor fog a vízben bontani. Jómagam lassacskán 4 éve egy bizonyos receptet használok folyóvízi feeder botos horgászathoz. Néhány ismerõsömet elvittem horgászni, és gyakran felvetõdött a kérdés: mikor lesz kapás? Én megmondtam, ha van hal, 7-9 percen belül jelentkezni fog. Elõször megmosolyognak, hogy ennyire pontosan megmondom, de amikor tényleg így jelentkeztek folyamatosan a kapások, akkor már hittek nekem. És hogy honnan tudom ennyire pontosan? A válasz egyszerû: 4 éve horgászok ezzel a recepttel és kitapasztaltam, hogy mikor bont, mennyi idõ kell, hogy odataláljon a hal a kosárhoz (hangsúlyozom, kosárhoz én nem alkalmazok folyóvízen semmilyen alapozó etetést).

Talán az egyik legfontosabb adalékanyag a folyóvízi etetõanyagban a nehezítõ. Alkalmazhatunk agyagot, kavicsot egyszerre, de külön-külön is. Minden esetben más hatást érünk el.

Agyag használata: kellõ súlyú etetõanyag, nincsenek elmosódó szemcsék, ?ködösítõ" hatás.
Kavics alkalmazása: igazán nehéz gombócok, lesznek elmosódó szemcsék, nincs felhõsítõ hatás.

Hogy milyen arányban keverjük az etetõanyaghoz, azt több tényezõ is befolyásolja. Ilyenek például a sodrás nagysága, az alkalmazott módszer, a várható halmennyiség, stb. A nehezítõk felhasználása etetõanyaghoz keverve 5-50% között legyen.

Most pedig nézzünk néhány jól bevált receptet:

3 kg    Folyóvízi sajtos etetõ
2,5 kg Folyóvízi alapetetõ
0,5 kg Etetõ búza
0,5 kg Etetõ kender
4 kg    Folyóvízi barna agyag
0,5 l    Csontkukac (lefojtott vagy forrázott)

Ha nincs konkrét elképzelésünk, hogy mire is számíthatunk az adott horgászhelyen, akkor érdemes ezzel a recepttel kísérleteznünk, hiszen a márna, jász, paduc és a dévér egyaránt kedveli. Ízre a sós jelleg dominál, ami a folyóvízi etetõanyagok meghatározója. Szemcsézete durva, ezért inkább nagyhalasnak mondható. A keverék két fõ alkotóelemét a Folyóvízi sajtos és a Folyóvízi alapetetõ alkotja. A Folyóvízi alapetetõ, mint a nevében is rejlik, egy nehéz, jól tapadó alapkeverék, mely jó kiindulópontot ad az etetõanyagunknak. Nagy mennyiségben tartalmaz kukorica származékokat, pl. kukorica pogácsa (tourteau de mais), sok zsemlemorzsát és egyéb lényeges összetevõket. Tartalmaz továbbá ragasztó (PV1) és ballaszt anyagokat is. Aromát nem tartalmaz, így a mi elképzeléseink alapján alakíthatjuk, ízesíthetjük. Az ?illatok" szerepét ebben az esetben a sajtos etetõanyag hivatott képviselni, mely nem tartalmaz aromát, csak parmezán sajt lisztet.
A szemes anyagok és a csontkukac tovább fokozza a keverék fogósságát.

3 kg     River crysalis etetõ
0,3 kg Etetõ búza
0,3 kg Etetõ kender
0,4 kg PV1
0,5 l    Csontkukac (lefojtott vagy forrázott)
+ nehezítõnek agyag vagy kavics

A River crysalis speciálisan a folyóvízi horgászok számára készült csúcsminõségû etetõanyag. Magas árát a felhasznált különleges adalékok indokolják. A crysalist (selyemhernyóbáb õrlemény) minden folyóvízi hal, így a márna is elõszeretettel fogyasztja. Az etetõanyagban nem ritkák a fél vagy egész nagyságú selyemhernyó bábok. Ez az etetõanyag azoknak a horgászoknak ajánlott, akik ?biztosra" akarnak menni a halfogásban. És hogy miért is mondom ezt? Elõször ezzel az etetõanyaggal a horgászkiállításon (HIT csarnok) találkoztam. Ott többen mesélték, - akik már tesztelték - , hogy ez tényleg egy No. 1 folyóvízi etetõanyag. Nem tettem mást, elhoztam magammal 4 kilógrammot és vártam az õszt, hogy ténylegesen megbizonyosodjak róla, mennyire is fogós. Nos, elmondhatom, hogy engem meggyõzött teljes mértékben. Ahogy hûlt a víz, úgy sikerült a márnákat és nagytestû dévéreket horogra csalni. Hogy pontosan mennyi márnát sikerült vele fognom, nem tudom, de 7 horgászat után már 30 db felett jártam. A horgászataim során meglepõ volt, hogy nem egyszer sikerült domolykót is fognom vele.

Rendkívül durva és nagy szemcsézete miatt a megnedvesítést végezzük több részletben, mert nem fog kellõképpen tapadni. Ha mégsem sikerül a kívánt állagot elérnünk, akkor adagoljunk az etetõanyaghoz PV1-t. A receptben szereplõ búza és kender a márnák elsõ számú csemegéje. Használatukkal teljes mértékben a folyóvízi torpedók kedvében fogunk járni.

2 kg     Spice Dévér etetõ
1 kg     Match etetõ
0,5 kg PV1
4 kg    Folyóvízi barna agyag
1 doboz konzervkukorica
0,5 l   csontkukac (lefojtva vagy leforrázva)

A recept elsõsorban a folyóvízi keszeghorgászok számára ajánlott. Az apróbb és nagytestû halakat egyaránt vonzza. A Spice dévér egy különleges fûszerkeveréknek köszönhetõen igen kellemes illatot ad etetõnknek. Nagy mennyiségben tartalmaz olajos magokat, mézeskalács õrleményt, és piskóta származékokat. A Match etetõvel remekül kiegészítik egymást, a kettõ keverékébõl egy kellemes, édeskés - fûszeres illatú keveréket kapunk. A Match etetõ aromáját a spekulatius fûszerkeverék adja. Ez a különleges aroma a keszegek, azon belül is a dévérek egyik favoritja. A konzervkukorica a nagytestû dévérek egyik kedvenc csemegéje, ezért ebbõl a receptbõl sem hiányozhat. A recept egyaránt használható álló és folyóvízen.

Tipp: A PV1-t öntsük egy külön edénybe, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy egy kásás - pépes (tejbegríz) állagot kapjunk. Leginkább a felvizezett tortura hasonlítson az állaga. Ha ezzel megvagyunk, így adagoljuk a száraz etetõanyaghoz folyamatos keverés mellett. Így, véleményem szerint egy sokkal kellemesebb állagú és merõben más jellegû etetõt kapunk.

3 kg    Sárga ponty etetõ
2,5 kg Folyóvízi alapetetõ
3 kg    Kavics
2 doboz kukorica

Folyóvizeink bizonyos szakaszain fellelhetõek a pontyok és amurok. Szoktató etetéssel és kellõ helyismerettel komoly fogásokban lehet része azoknak a horgászoknak, akik idõt szakítanak ezeknek a halaknak a felkutatására. Ez a recept Papp József pontyos, amuros keveréke folyóvízre. Hogy mennyire fogós, arra bizonyíték Józsi bácsi fantasztikus fogásai. Nem egy kapitális ponty és amur nem tudott ellenállni a Sárga ponty etetõanyagnak. Az etetõanyag megnövelt beltartalmi értékével és aromakombinációjával (eper - méz - vanília), extrém körülmények között is megállja helyét.

20% Kukoricadara
20% Pirított kender (õrölt)
10% Pirított mogyoró (õrölt)
10% Pirított napraforgó (õrölt)
10% Zsemlemorzsa
15% Mézeskalácsliszt
5%   Angolmorzsa (vegyes)
5%   Pastoncino (piros és sárga vegyesen)
5%   aroma (márnára például sajt, pontyra eper, keszeg horgászathoz karamell, stb.)
+ egyéb kiegészítõk

Ez a recept azoknak a horgászoknak ajánlott, akik szeretnek kísérletezni és egy saját készítésû etetõanyaggal akarják horogra csalni a pikkelyes népet. A recept egy amolyan általános összetételû, univerzális etetõanyagot eredményez. Elsõsorban ponty- és keszeghorgászathoz ajánlott a használata. Illata elsõsorban a pörköltes jellegû etetõkhöz hasonlítható, színe sötétes. Ha mi magunk daráljuk odahaza az összetevõket, akkor érdemes egy finomabb és egy durvább változatott is készíteni belõle. A horgászataink során mi magunk is változtassunk az összetevõk arányán, illetve új adalékok használata is javasolt. Amit lényeges megtartani, hogy etetõanyagunk 30-40 százalékát az olajos magok tegyék ki. Ha növelni akarjuk etetõanyagunk tapadó képességét, alkalmazzunk PV1-t.

Szöveg és fotó: Kenyeres László

GINOP