Eredményességre beállítva ???.

A hely:

Eredményességeimet nagyban befolyásolta az a tény, hogy a helyi halászati szövetkezet kiadott egy ?új" halásznak engedélyt, erre a szakaszra. Ez a kedves fickó heti rendszerességgel halássza le az általam is sûrûn látogatott dunai részt. Ez számomra azért felháborító, mert itt sok idõs spori is horgászik a megközelíthetõsége miatt. Rengeteg etetõanyag kerül a vízbe, idecsalva kedvenceinket. Az általam semmilyen formában sem tisztelt halász pedig, fényes nappal vagy éjszaka mindegy, egyszerûen végighúzza a pályát. Van idõs barátom, aki idén még nem tudott fogni dévérkeszeget és márnát. Lehetne azt mondani, menjen feljebb, lejjebb de Õ nem bír, nem tud, nem is lehetséges, évtizedek óta itt horgászik. A halász viszont tudna máshová menni, csak ott meg a horgászok nem etetnek neki. Egyszer nagyon útban voltak a horgászok a ténykedéséhez, magas vízállás volt, kijött a partra ellenõrizni, egy barátomat is meglátogatta. A szópárbaj vége az lett, egyszerûen közölte, drága volt az engedélye, erre az évre kapta meg csak, addig és annyit fog ?rabolni" a vízbõl, amennyit bír. Egy már biztos, gazdasági szempontból nem éri meg védeni a Dunát. Pedig ha csak annyi elérhetõ lenne, hogy január 1-tõl július 1-ig tilos lenne minden nemû halászat, a természetes vizek rengeteg horgászt vonzanának. Így az egészséges dunai állomány megy a magántavakba, szállításkor nagy százalékban megdögölve. Ívás? Ugyan már. Sebaj, a lényeg, a tógazda örömmel hirdeti, dunai keszegállománnyal is rendelkezik. Jól mutat az iszapos gödrében a paduc, a jász, szilvaorrú keszeg. De a keserûség ellenére, pecázunk bátran és lehetõségeinkhez mérten, néha eredményesen.

Remélem az unokám is horgászhat itt eredményesen.

Felszerelés:

 

Szokásos 2 darab pickert vittem, helyesebben vetettem be, amit otthon szerelek fel. A parton nem szeretem az idõt szerelékek összeállításával tölteni. Maver Inspiration 3, 2méteres, apróbb halasra készítve, illetve Maver Reaktorlite 3méteres, nagy halasra tervezve. Nagyhalas! Itt egy pici kitérõt engedjetek meg. Idén elkezdtem azt is vizsgálni, hogy a sokat említett ?nagy horog sok csonti" mennyire vonzó a nagyobb keszegféléknek. Sok horgászatom alatt tettem meg azt, hogy 8-as vagy 6-os horgokat is használtam, akár 10 szem csontival . A lapos, lassú folyású  részeken, összes tesztelt idõt szeptembertõl egybevetve, körülbelül 15 órán keresztül ázott a ?Big". 1 paducon kívül, semmi mást nem tudtam fogni. Nem segített sem a lebegtetés, sem az elõke hosszának változtatgatása, se a fura dippelések. Pedig a dippeléseknek erõsen ellenzõje vagyok, jéghideg vízben használom csak, ha már tényleg minden próbálkozás kudarcba fulladt. Abban látom a buktát a lassú, lapos szakaszokon, hogy itt azért nem kell ?rohanniuk" enni a halaknak, kicsit meg is nézhetik a csalit. Természetesen ez csak nálam mûködik így, másnál nem tudom mi a tapasztalat. Folytatva a kitérõ után. Az ?inspin" Okuma Longbow 30-as orsó, 18-as Stroft fõzsinór, tört gubancgátló, 40 grammos folyóvízi etetõkosár, 15-ös Powerline, 60 centiméteres elõke, 14-es Owner furansu horog.

A ?rekin" Shimano Seido 30-as harcifékes orsó, 18-as Stroft fõzsinór, tört gubancgátló,50 grammos nyitottabb folyóvízi etetõkosár, 16-os Spro Vision, 80 centiméteres elõke, 12-es Owner furansu horog. A nyitottabb kosárra azért volt szükségem, mert nagyobb a mérete. Nem volt cél a gyorsabb etetõanyag illetve csonti kiengedés a mederfenékre.

Maver Inspiration munkában.

Elsõ kedvenc, fõleg októberben használt keverékem:

1 kiló Márna Winner+1 kiló márna-jász-paduc + 1 kiló márna piros+ 2 doboz csemegekukorica. A konzervkukorica levét nem adom az etetõanyaghoz, láttam azt a filmet, amikor Erdei Attila (kívánok neki így ismeretlenül egy VB címet, plusz a HIT-en az Õ ajánlására vette meg egy barátom az inspiration pickert, ami késõbb az enyém lett) és Walter Tamás horgászott együtt, akkor hangzott el Tamás szájából az a mondat, a levét ne keverjük hozzá az etetõanyaghoz. Ha egy profi azt mondja, én elhiszem, és betartom. A crysalis lisztet elõzõ nap tettem a csontira. A tálalás, szokásos módon a kosárban, rétegelve. Etetõanyag a kosár aljába erõsen lenyomva, erre élõ, ragasztás nélküli, crysalisos csonti, tetejére közepesen bepréselt etetõanyag.

Elsõ a csalizás.

Na kezdjük...

Erõsen belenyomom....

Csontit rá...

Közepes erõséggel lezárjuk.

A zsinórjelölés nálam alapkövetelmény, használtam ezen a napon is.

Horgászat idõtartama, 2010-10-10: Azért választom ennek a napnak a megemlítését, mert vörös iszap érkezett, döglött halak kíséretében, és bár volt rosszabb is és jobb horgászat is, átlagos eredménynek tekinthetõ. A mérgezésbõl nem érzékeltem semmit a parton, viszont a sok horgász által készített fotók szomorúan meséltek. Reggel 6-ra érkeztem a partra nejemmel, büszke vagyok rá, hogy a hideg ellenére kijött velem horgászni. Alapozó etetést nem végeztem, nem hittem a halfogásban, zörögni se akartam, a csendesebb horgászat néha nagy elõny a márna horgászatánál. Elõzõ napon több feederes kolléga járt itt, nem sok eredménnyel sajnos. Az elsõ félórában igyekeztem sûrûbben dobálni, rettegtem a hajóktól, a csonti bujtatás volt a cél. Kezdetben jött pár darab tenyeres szilvaorrú keszeg, amiknek nagyon örültem, elgémberedett, összefagyott lelkemet helyrehozta. 7 óra körül viszont megérkezett az elsõ kapás, amire már nagyon vágytam. A Ferrari képes hasonlóan gyorsulni, mint amilyen sebességre kapcsolt a spiccem a víz irányába. A fárasztás is rendje módján elhúzódott, mivel a 15-ös elõke nem haltépésre való, hanem márna átverésre.

Elsõ márna, alsó szájszéli akadással. A 14-es horog csak szabadítóval engedte el a halat.

Szabadság.

A márna visszakerült éltetõ elemébe, beindultak a fogások, balinkölyök is tiszteletét tette, és több szép paduc is a vendégem volt. A második márnám megérkezése is örömteli volt, fõleg hogy szomszédoltam, és a nyeletõfék hangjára figyeltem fel.  Döbbenetes nyakmérettel bírt 60 centiméter feletti ?barátom", 1 kézzel nem tudtam kivenni. Élmény volt fárasztani, fotózni, visszaengedni. Augusztusban tudtam ekkora példányt fogni. A horgászatot 3, 5 óra után, nagyon lassú pakolással kezdtem el lezárni, természetesen a botokat legutoljára vettem ki és tettem be a kocsiba. A maradék etetõanyagot bedobtam a halaknak.

Bálint.

Paduc koma szépen küzd.

Elfáradt õ is, én is.

Két kézzel tudtam csak kiemelni a vízbõl.

Aznapi utolsó paduc.

Második kedvenc keverékem:

1 kiló Márna Winner + 1 kiló Top Mix feeder + 1 kiló márna piros+ 2 doboz csemegekukorica+20 dekagramm Crysalis liszt. A crysalis liszt etetõanyagba keverve elhagyható, a márna winner és a márna piros is bõven tartalmaz belõle. Csak én babonás vagyok, és ha egyszer bejön valami, azt nehezen hagyom el. Ezzel a keverékkel nehéz betlizni Dunán. Ha márnát nem is, de keszegféléket tudunk fogni.

Márna piros

Feeder

Jobbra a Márna winner.

Crysalis

Csemegekukorica

Végeredmény

A crysalis lisztet elõzõ nap tettem a csontira. Néha megcsinálom azt a verziót is, hogy cipelem 2-3 napig a kocsiban a csontikat, majd a benedvesedett testükre szórom. Ez több dolgot eredményez. A bebüdösödött de élõ csonti átadja a nedvet a crysalisnak, illetve hamar megszárítottuk õket, a nyitott dobozból nem másznak ki.

Egyetek, szagosodjatok.

 A tálalás, a fent említett módon. Zsinórjelölést most is használtam. Elsõ bevetésekor ez az etetõanyag kombináció bár több márnát hozott, szépen jött mellette a szilva, a dévérkeszeg, bagoly és jászkeszeg. Ezt fontosnak tartom, mert nálam már nem csak márna a célhal. Ha választanom kellene, hogy 2 óra horgászat alatt foghatok 20 darab szép keszeget vagy 2 darab 2 kilós márnát, ma már a keszegeket választanám.

Õket szívesen választom.

Legjobb horgászatom ezzel a keverékkel : 7 darab márna, mellette rengeteg keszegféle. A szilvaorrúak számolásába 20 fölötti darabszámnál összezavarodtam, dévérek is 10 fölötti darabszámmal bírtak.

Elsõ.

Második

Éjszakai apróságok jöttek, láttak és visszamentek.

Legrosszabb horgászatom: 0 márna, 12 darab szilvaorrú keszeg, (tenyerestõl felfelé). 6 darab bagoly keszeg (fél és 1 tenyeresek), 3 darab dévér keszeg (legkisebb félkiló körüli, legnagyobb szerintem több volt, mint 1 kiló), 2 darab küllõ.

Na, ilyen méretben jöhettek.

Ez rád is vonatkozik, nõj nagyra!

Na azért!

Idén már a második. Kivégzés elõtt!... lehetne a kép neve...

További kevergetés:

Természetesen, ahogy a kedvem és idõm engedi, próbálok etetõanyag kombinációkat, van pár dolog, ami bejön és eredményes, de nem lehet mindenrõl írást létrehozni. Esetleg más írásomban olvashattok róla. Az ember folyamatosan változik a vízparton eltöltött idõ hatására, változnak szokásaim, szokásaink, változtatnak minket a körülmények. Változik a babonám.

Én sem fogok minden peca alatt márnát. Szeptember utolsó hetében és október elsõ hetében nem fogtam sokat, márnát pedig, egyet sem. Viszont mellettem egy spori, jó 50 méteres távról, sima ólommal és sajtkocka csalival, 5 márnát vett ki. Tavaly nem emlékszem olyan horgászatomra, hogy egy ?hagyományosan" horgászó ember, többet fogott volna nálam. Idén ez már 3-szor elõfordult. Félreértés ne essék, ez nem rólam vagy másról szól, hanem a picker hatékonyságának szemléltetése. Augusztusban viszont, minden horgászat adott bajszost. Dunát nem lehet kiismerni, de törekedjünk kedvenc szakaszunk lehetõ legalaposabb kiismerésére. Az a tény, hogy reggel 9-tõl este 7-ig nem fogunk márnát, az nem feltétlen azt jelenti, bénák vagyunk  Tudnunk kell a pálya adottságait, a halak szokásait. Az írások adnak plusz információt, elindítanak a horgászat útján, segítenek a Duna megismerésében, de a saját tapasztalás és a saját kifinomított technika az igazi. Jó példa erre, mikor tanulgattam ?novi" barátom szárnyai alatt, egy vödörbõl csaliztunk, szinte azonos volt a felszerelésünk, szinte egy helyre dobáltunk, de mégis töredékét fogtam annak a mennyiségnek, amit õ kiszedett. Mindegy volt, hogy felsõ vagy alsó horgász vagyok, eredményeim döbbenetesen elmaradtak hozzá képest, és sok idõ kellett ahhoz, hogy megközelítsem eredményeit.

Papim oktat.

Végezetül kis elõrejelzés. Várom a novembert, sejtésem szerint, a sóderes mederhez igazodó Márna Winner, szét fogja ?robbantani" a kristálytiszta, jéghideg vizet. Meglátjuk. Jelenleg ez az etetõanyag nappali horgászatnál, igényli a pirosas színárnyalatot. Remélem egyszer lesz idõm, tudok írni a színek és a halak kapcsolatáról, és meg tudjuk közösen fejteni azt a fura tényt, hogy a koromsötét éjszakában, miért a piros csonti van kabátra vetkõztetve.

Tanuljunk, horgásszunk sokat, hogy ezek a gyönyörû helyek, megajándékozzanak bennünket halbarátainkkal.

Görbüljön!
Üdvözlettel: Balla Csaba (tmpgenc).

GINOP